Instalacje, murale, interwencje – festiwal zmienia Łódź.
Już pierwszego dnia festiwalu zaprezentowany został mural duetu "Nomad Clan" odwołujący się do bogini Mokosz. W Europie Wschodniej jej motyw – silnej, życiodajnej siły – jest nadal popularny. Mokosz opiekuje się kobiecym przeznaczeniem i pracą, jest też boginią “kobiecych” zajęć takich jak przędzenie czy tkanie. Tym razem czuwała nad powstawaniem wielkoformatowego obrazu opowiadającego o kobietach w ich miejscu pracy w czasie przemysłowej rewolucji.
{gallery}mokosz{/gallery}
Ścianę przy ul. Wojska Polskiego 3 zmienił nie do poznania Moneyless. Jego sztuka to interesująca mieszanka tradycyjnego graffiti i sztuki wysokiej. Teo Pirisi – tworzący pod pseudonimem Moneyless, pierwsze artystyczne kroki stawiał już w wieku trzech lat, kiedy rodzice pozwolili mu pomalować ściany własnego pokoju. Podążając tą wcześnie wytyczoną ścieżką, jako nastolatek współtworzył scenę graffiti w Toskanii. Kilka lat później rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Carrarze, które następnie kontynuował we Florencji. Działania podejmowane w ramach odmiennych konwencji artystycznych pomogły mu rozwinąć unikalny styl.
{gallery}moneyless{/gallery}
Przy Czechosłowackiej 2a znajdujemy pracę artysty, skrywającego się pod pseudonimem Tellas. Bada on złożone związki pomiędzy elementami organicznymi, takimi jak liście, gałęzie, woda oraz środowiskiem stworzonym przez człowieka. W przeciwieństwie do wielu innych artystów street-artowych, unika głębokiego zaangażowania społecznego czy politycznego, koncentrując się raczej na wizualnej wartości sztuki, która powinna przynosić odbiorcom przeżycia estetyczne.
{gallery}Tellas{/gallery}
Działania przy ul. Cmentarnej 3 prowadziła Hyuro. Argentyńska artystka, tworzy w całej Europie murale w bardzo charakterystycznym stylu, pozbawione soczystych barw, za to bardzo intymne, choć wielkoformatowe.
{gallery}hyuro{/gallery}