Muzycznie i rodzinnie. Sobota na Starym Rynku

Koncerty, gra miejska, nauka miejskiego tańca. Sobota na Starym Rynku zapowiada się niezwykle atrakcyjnie.  

 

Stary Rynek to bardzo ważne miejsce na festiwalowej mapie. To tu zaplanowane zostały wydarzenia pierwszej soboty i to od samego rana. Rozpocznie je już o g. 11.00 barwna i nieco surrealistyczna gra miejska, której celem jest odnalezienie zaginionego kwartału – fragmentu miasta, który po prostu zniknął. Podczas wykonywania swoich zadań, gracze usłyszą charakterystyczne dźwięki tętniącego życiem targowiska, które niegdyś znajdowało się w okolicy. Trafią też do znajdującej się dawniej na rogu ulic Fabryki Cukrów i Czekolady „Arkadia”, gdzie będą rozpoznawać zapachy i smaki czekoladek. W przestrzeni miasta postarają się odnaleźć nieistniejące ulice czy miejsce słynne z odbywającego się tu niegdyś pchlego targu. W poszukiwaniu śladów przeszłości i zdobywaniu punktów pomogą graczom tajemnicze postaci: Niewidzialny Człowiek, Rybak, szalony Farbiarz czy nieszczęśliwie zakochany Młynarczyk. Zabawa potrwa około dwóch godzin.

Nieco później, bo o 14.00 na Starym Rynku w ramach projektu „Złódzone piosenki” będzie można nauczyć się tańca miejskiego i posłuchać koncertów grup: Kożuch, Lilu, Bielas i Marynarze oraz Łódzka Kapela Podwórkowa, które specjalnie dla festiwalu stworzyły dwie, niezwykle piosenki o Łodzi o refrenach w językach czterech łódzkich kultur.

Na g. 17.30 zaplanowano występ Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi. Ta niezwykle utalentowana i pracowita grupa, która obecnie liczy około 40 młodych śpiewaków w wieku od 5 do 17 lat zaprezentuje cztery utwory przygotowane przez chórzystów pod dyrekcją Waldemara Sutryka specjalnie z okazji Festiwalu Łódź Czterech Kultur.

YTO01 531 v1 foto 2Small

Od godziny 18.00 plenerowa scena należeć będzie już do żywiołowej brytyjskiej grupy Yiddish Twist Orchestra. Znakomici muzycy współpracują na co dzień z takimi sławami jak Elton John, Ska Cubano, Top Cats, Snowboy, La Machine czy Roberto Pla. Ich wspólny projekt poświęcony twistowi podbił serca całej Europy niesamowitą energią i widowiskowymi koncertami, a brytyjski „The Guardian” nazwał muzykę grupy spektakularnym spotkaniem kubańskich i żydowskich dusz. 

Sobotni wieczór na Starym Rynku zakończy supergwiazda izraelskiej sceny rockowej, która podąża muzycznym tropem przodków z Iraku, czyli Dudu Tassa & Kuwaitis. W tym roku grupa szturmem zdobywa uznanie na świecie dzięki wspólnej trasie odbytej z Radiohead. W swoim niezwykłym, ponadpokoleniowym i ponadkulturowym projekcie artysta składa hołd antenatom, śpiewając ich piosenki w języku arabskim i hebrajskim, łącząc iracką, bliskowschodnią oraz izraelską muzykę rockową w wyjątkowy styl znany jako Iraq’n’roll.

Regulamin imprezy masowej Regulamin Starego Rynku w Łodzi