Z tancbudy Szai Magnata – koncert Yankel Band

Yankel Band and Robert Stefanski fot Jan Świderski

Grupa Yankel Band powstała w 2000 roku. Tworzy muzykę instrumentalną, łącząc klimaty muzyczne wyniesione z tradycji żydowskiej, cygańskiej i hiszpańskiej. Podstawą instrumentalną w kreowaniu brzmienia grupy, nagradzanej na festiwalach jazzowych, bluesowych, a także etnicznych, są skrzypce oraz gitary. Autorami kompozycji i aranżacji są Piotr Przybył i Krzysztof Kociszewski, na gitarze basowej gra Radek Wróbel. Do festiwalowego projektu dołączył znakomity klarnecista Robert Stefański. Połączenie skrzypiec, klarnetu, gitary klasycznej i gitary basowej tworzy niezwykle ciekawe współbrzmienia i klimat, który oddaje charakter muzyki klezmerskiej.

Niektóre z utworów, które usłyszymy  w klubie festiwalowym Pop'n'Art zostały skomponowane już po wojnie przez znakomitych artystów. W koncercie nie zabraknie utworów Daniela Galaya czy Beli Kovacs'a. Miłośnicy tradycyjnych klezmerskich brzmień mogą liczyć na klasyczne, choć na nowo zaaranżowane melodie: „Hava nagila”, czy swingowy evergreen „Bei mir bist du shein”, zagrany w stylu gipsy swing.

Muzykę Yankel Band będzie można zabrać do domu, bo specjalnie dla festiwalu wydana została płyta „Hava nagila czyli radujmy się”, zawierająca cały materiał muzyczny koncertu.