NeSpoon – otwarcie instalacji z koronek

Nespoon

NeSpoon – jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek działających w przestrzeni miejskiej, upodobała sobie wzory koronkowe, przypominające mandale. O tym, jak wiele pozytywnych emocji budzą jej realizacje, przekonamy się w czasie festiwalu. Pracę NeSpoon będzie można oglądać przy Piotrkowskiej 3, czyli w Pasażu Róży.

NeSpoon tworzy na pograniczu street artu, ceramiki, rzeźby i biżuterii – uprawia sztukę pozytywną, aby dać upust pozytywnym emocjom. Porzuciła malarstwo – jest absolwentką warszawskiej ASP – dla działań artystycznych w przestrzeni publicznej. Często poprzez swoje prace komentuje aktualne zjawiska socjologiczne lub polityczne, które uważa za istotne.

Najczęściej stosuje technikę odbitek tradycyjnych koronek wykonywanych ręcznie przez artystów ludowych, które towrzy z gliny lub maluje na ścianach. To i biały spray to jej znaki rozpoznawcze. Artystka używa jednak różnych mediów, niektóre jej prace powstają z ceramiki i betonu, inne z włóczki. Piękne, koronkowe wzory, umieszczane często na brzydkich, dziurawych ścianach, upiększają kamienice i wnoszą optymizm.

Street-artem pasjonowałam się od dawna, dużo fotografowałam, ale jakoś nie widziałam siebie przemykającej ciemną nocą po opuszczonej bocznicy kolejowej z puszką farby. Nigdy nie szukałam takiej adrenaliny. Poza tym nie chciałam robić tego samego, co już robią inni. Pewnego dnia po prostu przyszło mi do głowy, żeby połączyć street art z moją drugą pasją, ceramiką – opowiada artystka. – Dlaczego koronki? Bo jest w nich ukryty uniwersalny kod czytelny na całym świecie. W każdej odnaleźć można pierwiastek harmonii, równowagi i naturalnego porządku. Czy nie tego właśnie wszyscy poszukujemy? – dodaje.

Prezentację instalacji zaplanowano na 15 września. 

Partner wydarzenia: