Yiddish Twist Orchestra

hd

Radość, rytm i szaleńcza zabawa to propozycja na pierwszą sobotę (9 września) Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Tego dnia od godziny 18:00 scena na Starym Rynku należeć będzie do Yiddish Twist Orchestra.

Brytyjska grupa Yiddish Twist Orchestra to znakomici muzycy współpracujący na co dzień z takimi sławami jak Elton John, Ska Cubano, Top Cats, Snowboy, La Machine czy Roberto Pla. Ich domena to twist, w swoim najbardziej brytyjskim wydaniu. Bo trzeba wiedzieć, że krótko pod koniec lat 50. i 60. na styku ery big bandu i rock’n’rolla powstała w Londynie „brudna”, dynamiczna i niezwykle taneczna muzyka: szaleńcza mieszanka calypso, mambo i klasycznych pieśni jidysz. Kiedy wiele lat później przekroczyła Atlantyk w zmienionej formie znanej jako twist, zapomniano o jej korzeniach.

Są jednak tacy, którzy pamiętają Willy’ego Bergmana, bohatera brytyjskiej muzycznej rewolucji i pierwszego twórcę twista. Należą do nich muzycy Yiddish Twist Orchestra, którzy swoją grą składają hołd geniuszowi oraz szaleństwu Bergmana, niesłusznie zapomnianego beatnika, który sprawił, że w slumsach i na salonach po obu stronach oceanu tańczyło się do pulsującego, londyńskiego rytmu.

Angielski ośmioosobowy projekt muzyczny pod kierunkiem gitarzysty Bena Mandelsona oraz saksofonisty Davida Bitelliego podbił serca całej Europy niesamowitą energią i widowiskowymi koncertami, a brytyjski „Guardian” nazwał ich muzykę spektakularnym spotkaniem kubańskich i żydowskich dusz. Teraz z żywiołową muzyką spotkają się również łodzianie.