Andrzej Krakowski, „Pollywood” 1 i 2, performatywne czytanie: „Meyer i spółka”

krakowski

Znakomity reżyser, scenarzysta i producent filmowy, laureat nagrody Emmy – Andrzej Krakowski – będzie gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Poprowadzi warsztaty scenopisarstwa, spotka się z widzami na publicznym czytaniu jednej ze swoich sztuk, a także na pokazach swoich filmów i serialu. Zaprezentuje też swoje rysunki satyryczne.

Andrzej Krakowski w latach 1964-68 studiował na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi, a potem w renomowanych filmowych uczelniach w USA. W 1968 musiał emigrować z Polski. Dziś wykłada na uczelniach w USA i Izraelu. Stworzył wiele nagradzanych filmów fabularnych i dokumentalnych. Jest autorem świetnych książek o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy: „Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood” i „Pollywood. Uciekinierzy w raju”. Gdzie spotkamy Andrzeja Krakowskiego w trakcie festiwalu?

W środę o g. 18:00 w Centrum Dialogu im. M. Edelmana przy ul. Woj. Polskiego 83 odbędzie się performatywne czytanie sztuki pt. „Meyer i spółka”, autorstwa Krakowskiego i Michała Komara. Zaplanowano też dyskusję o losach polskich Żydów, którzy rozwijali w Stanach Zjednoczonych przemysł filmowy. Spotkanie skończy pokaz dwóch filmów Andrzeja Krakowskiego: „Farewell to my Country” – pełnometrażowego obrazu o generacji polskiego Marca’68 oraz kręconego w Kolumbii filmu fabularnego „Tides of war”.