„Ashes to Ashes”, reż. Steve Lambert, spektakl Badac Theatre

SPEKTAKL W JĘZYKU ANGIELSKIM Bilety: normalny w cenie 25 zł, ulgowy 15 zł do kupienia w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi 

Ashes 2

Brutalność, reżim porządku i dyscypliny oraz cisza. Trzy cechy wyróżniające obóz zagłady Auschwitz-Birkenau wryły się w wyobraźnię brytyjskiego reżysera – Steve’a Lamberta na tyle mocno, że napisał dramat „Ashes to Ashes”, czyli „Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”, który dziennikarz The Jewish Chronicle zrecenzował krótko: „Jeśli macie zobaczyć tylko jedną sztukę o Holokauście, moim zdaniem powinna to być właśnie ta”. 

„Z prochu powstałeś…” mówi o potędze duszy ludzkiej. Okazuje moc siły duchowej w obliczu upokorzeń, strachu i śmierci. To przejmująca i głęboko poruszająca historia trzech więźniów wrzuconych do piekła na ziemi. Lambert na tle ich losów, pokazuje drastyczną siłę przemocy i kompletną degradację więźniów w sytuacji absolutnie skrajnej, gdzie każda chwila, każdy oddech mógł być tym ostatnim.

Po moich wizytach w obozie i podczas pisania sztuki, doszedłem do wniosku, że wiele rzeczy z Oświęcimia jest dzisiaj również aktualne – mówi Steve Lambert. – Brzezinka jest dowodem tego, że nacjonalizm, rasizm, fanatyzm, bigoteria i obojętność prowadzą do takich wydarzeń jak w Ruandzie, Bośni, Kosowie i na Bliskim Wschodzie. Wszystko to wywodzi się z tej samej nienawiści rasowej i religijnej, która pozwoliła na ludobójstwo drugiej wojny światowej. Oświęcim jest przykładem tego, co człowiek jest zdolny zrobić drugiemu człowiekowi.

Jednak siła sztuki leży nie tylko w mocy tekstu, ale także w prostocie produkcji. Aktorzy mają do dyspozycji jedynie dwa elementy scenografii. Poruszający i szokujący spektakl jest zrealizowany minimalistycznie, przez co staje się jeszcze bardziej dramatyczny, nie sposób obejrzeć go obojętnie, bez emocji. Lambert bezkompromisowo pokazuje przerażające, dehumanizujące więźniów warunki życia, ich codzienną rutynę: apel, marsz do pracy, praca, powrotny marsz do baraków, apel i sen oraz świat dźwięków, w których przyszło im żyć: ujadanie rozkazów, odgłosy bicia, dźwięk zbliżających się strażników, bicie dzwonu oznaczającego jedzenie. Przetrwanie mogło zależeć od rozpoznania różnych odgłosów.

Spektakl w języku angielskim zostanie pokazany dwukrotnie: w środę – 13 września i w czwartek – 14 września o g. 19.00. Bilety: normalny w cenie 25 zł i ulgowy 15 zł – można już kupić w Teatrze Nowym.