„Antygona w Nowym Jorku”, reż. Andrzej Szczytko, spektakl (premiera)

Bilety: normalne 1 strefa 45 zł, 2 strefa 35 zł; ulgowe: 1 strefa 35 zł, 2 strefa 25 zł do kupienia w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi

AntygonaNY

Samotni, zagubieni, odarci z godności życiowi rozbitkowie w obliczu hipokryzji współczesnego świata – bohaterowie „Antygony w Nowym Jorku” powracają, aby pomóc nam przyjrzeć się dzisiejszej Europie. Reżyseruje Andrzej Szczytko.

– Dramat Głowackiego nie jest dziś wyłącznie obrazkiem rodzajowym szydzącym z wyobrażeń o American dream. Być może potrzebny był czas, żeby ta „skundlona tragedia i uwznioślona farsa” wybrzmiała przy czytaniu, jako wiwisekcja pomylonego świata, bez emocji przyglądającego się milionom przerażonych, tułających się po świecie ludzi, próbujących dostać się do krajów bezpiecznych i zamożnych – mówi reżyser Andrzej Szczytko, który realizuje spektakl we współpracy z zespołem Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

Bohaterowie z Tompkins Square Park, w których postaci wcielą się Jolanta Jackowska, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Wojciech Droszczyński i Dariusz Kowalski również dostali się do wymarzonego świata, w którym nikt ich nie potrzebuje. Są przejmująco samotni i zagubieni w jednym z najbogatszych miast świata. Dlaczego nie spełnił się ich amerykański sen? Anita, Pchełka i Sasza nieustannie walczą o zachowanie własnej tożsamości. Instynktownie czują, że tylko bycie razem pozwoli im przetrwać ten koszmar.

Ta uniwersalna opowieść o naszych lękach i tęsknotach, bez taniego moralizatorstwa i eksponowania tragizmu, za to z dużym poczuciem humoru to przestroga i swoiste memento, utkane ze wspomnień, wyobrażeń, marzeń i mitów podkreśla reżyser. 

Andrzej Szczytko aktor, reżyser teatralny, tłumacz i pedagog, od 2012 roku jest związany z Teatrem Dramatycznym im. Tarasa Szewczenki w Charkowie, gdzie zrealizował między innymi Żegnaj, Judaszu, Antygonę w Nowym Jorku i Kartotekę. Poprzez swoje realizacje, doprowadził do tłumaczenia na ukraiński dramatów Witkacego, Różewicza, Iredyńskiego oraz Głowackiego i był ich współautorem.

Za oprawę scenograficzną spektaklu odpowiada Tomasz Ryszczyński, zaś opracowaniem muzycznym zajął się Jakub Raczyński.

Bilety: normalne 1 strefa 45 zł, 2 strefa 35 zł; ulgowe: 1 strefa 35 zł, 2 strefa 25 zł.