„Krabat”, reż. Christiane Zanger

53

Siła obrazu, sceniczny humor i minimum słów – tyle wystarczy, by zuchwale, ale zrazem niesłychanie lekko opowiedzieć mroczną historię. Udowadnia to spektakl „Krabat” w reżyserii Christiane Zanger.

Sztuka oparta jest na motywach młodzieżowej powieści pt. „Krabat”, którą w 1971 roku napisał Otfried Preussler, czerpiąc inspirację z siedemnastowiecznej legendy o uczniu Czarnoksiężnika, który przerósł mistrza. Opowiada o ciężkich czasach, ludzkich upadkach i sile pierwszej miłości. Tytułowy bohater jest sierotą wojenną, która znajduje schronienie u jedenastu młynarczyków i ich Mistrza. Za wikt i opierunek jest w stanie znieść prawie wszystko: panujące tam surowe reguły, ciemne praktyki, czarną magię. Jednak w końcu przychodzi moment podjęcia trudnej decyzji. Nie bohaterstwo, lecz nieposłuszeństwo, zdobycie przyjaciela i miłości łamią moc czarnej magii.

Spektakl powstał dzięki współpracy Grupy Coincidentia z Figurentheater Wilde&Vogel z Niemiec oraz Floriana Feisela. Zdobył nagrodę specjalną na XXV Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej w 2012 roku.

Grupa Coincidentia to niezależny teatr ożywionej formy, założony we wrześniu 2009 przez Dagmarę Sowę i Pawła Chomczyka. Grupa ma w swoim dorobku dwanaście spektakli: „Murdas. Bajka, Bez Podłogi”, „Szopka polska”, „Trzecie Imię Kota”, „Turandot”, „Krabat”, „Krwawa Jatka”„Słoń i Kwiat’, „Faza REM”. Z kolei Figurentheater Wilde&Vogel to kultowa już dwuosobowa grupa artystyczna, w której występuje Michael Vogel, mistrz animacji marionetek i Charlotte Wilde multiinstrumentalistka, kompozytorka, performerka, która na żywo wykonuje muzykę podczas spektakli.

Wstęp bezpłatny, obowiązują rezerwacje.

Reżyseria i opracowanie tekstu: Christiane Zanger
Scenografia i lalki: Michael Vogel
Muzyka na żywo: Charlotte Wilde
Obsada: Paweł Chomczyk, Dagmara Sowa, Michael Vogel, Stefan Wenzel
Asystent reżysera: Heiko Klandt