Jest miasto. Duże miasto. Wielkie miasto.
Pełno ludzi. Jest tam ciasno. Hałas maszyn.
Raz usypia, a raz budzi.
„Szpital Heleny Wolf”
Marcin Pryt – 19 Wiosen
Piątego kwietnia 2017 roku miałem zaszczyt i ogromną przyjemność wziąć udział w zorganizowanej przez Łódzki Dom Kultury dyskusji pod hasłem „Poezja piosenki". W doborowym towarzystwie Marcina Pryta – poety i wokalisty zespołu 19 Wiosen, Macieja Świerkockiego – pisarza, poety i tłumacza oraz Piotra Groblińskiego – poety i publicysty. Skupiliśmy się na postaci Boba Dylana. Mając w pamięci skrajne opinie wygłoszone w związku z przyznaną amerykańskiemu bardowi literackiej Nagrody Nobla, zgodziliśmy się, że decyzja Akademii Szwedzkiej ma ogromne znaczenie i niesie za sobą istotne konsekwencje. Wynosi bowiem piosenkę do rangi dzieła literackiego.
Przygotowując muzyczny repertuar tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur, starałem się zadbać, by oryginalne i wyjątkowe wydarzenia muzyczne charakteryzowały się także wysoką wartością literacką.
Muzyczny kalendarz festiwalu rozpoczną i zakończą spotkania z twórczością Boba Dylana i Leonarda Cohena. Piosenki noblisty wykona Łukasz Lach podczas kameralnego koncertu w Studiu im. Henryka Debicha w Radiu Łódź. Znając talent i wrażliwość lidera zespołu L.Stadt możemy oczekiwać prawdziwych i silnych wzruszeń.
Leonard Cohen mawiał, że lubi, kiedy jego piosenki śpiewają kobiety. Są wśród nich m.in. tak wybitne wokalistki jak: Nina Simone, Roberta Flack, Jennifer Warnes, Lana Del Rey, Tori Amos czy Regina Spektor. Teraz dołączą do tego grona najwspanialsze artystki polskiej estrady, które w Klubie Wytwórnia wykonają najpiękniejsze utwory Kanadyjczyka w poetyckich tłumaczeniach Macieja Zembatego. Spróbujmy wspólnie poszukać w nieśmiertelnych wersach nowych znaczeń, do czego zaprasza i zachęca nas dyrektor artystyczny koncertu – Leszek Biolik.
Muzyka to język uniwersalny. Stwarza przestrzeń, w której mogą spotkać się i rozpocząć dialog przedstawiciele różnych kultur i tradycji. Niewątpliwie wspólny koncert posiadającej niemiecko-rosyjskie korzenie artystki – Mashy Qrelli z jednym z najciekawszych polskich debiutantów ostatnich lat – Kortezem, stanie się spotkaniem wyjątkowym i zapamiętanym.
Efektem innego, łódzkiego spotkania jest wydana w tym roku płyta „L.Story”. Na krążku znalazły się piosenki skomponowane przez zespół L.Stadt do wierszy Konrada Dworakowskiego, artystycznego szefa Teatru Pinokio. Prawykonanie materiału z udziałem Wielkiego Chóru Młodej Chorei odbyło się w ramach Koalicji Miast dla Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Teraz publiczność naszego festiwalu będzie miała okazję wziąć udział w łódzkiej, koncertowej premierze wydawnictwa. Na oba koncerty zapraszamy pod gościnny dach Teatru Nowego.
Młodą, rosyjską alternatywę reprezentować będzie w klubie DOM zespół Oligarkh z Sankt Petersburga. Ich muzyka to kolaż ludowych przyśpiewek, knajackich melodii dopełnionych dźwiękami basu i rapem. Koncert uzupełnia „wideorzeź” czyli niezwykle emocjonalna warstwa wizualna, złożona z fragmentów starych kronik, filmów historycznych i animowanych.
Na prawdziwie mistyczny wieczór wypełniony tradycyjną muzyką żydowską zapraszam do klubu Scenografia, gdzie będzie można usłyszeć po raz pierwszy muzykę z płyty „Bramy” nagranej przez Symchę Kellera, byłego przewodniczącego Łódzkiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
Wspaniałe dźwięki wypełnią także przestrzeń Starego Rynku. Stanie się tak za sprawą jednego z najpopularniejszych i najwybitniejszych współczesnych muzyków izraelskich. Dudu Tassa & The Kuwaitis to zespół wybitny. Jego lider, potomek izraelsko-irackich muzyków, pierwszą płytę wydał jako dwunastolatek. Dziś jest artystą uznanym i docenianym. Serwowany przez Dudu, finezyjny miks rocka i muzyki orientalnej uwiódł m.in. zespół Radiohead, który zaprosił artystę w tym roku na wspólną trasę koncertową.
Muzyka to ledwie część niezwykle bogatego i ciekawego programu Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Wierzę, że wybiorą Państwo coś dla siebie.
Spotkajmy się w Łodzi.