Dudu Tassa & Kuwaitis – koncert plenerowy

DUDU TASSA PR 2016 Credit T Shahar

Gdy supergwiazda izraelskiej sceny rockowej podąża muzycznym tropem przodków z Iraku, powstaje projekt niezwykły, ponadpokoleniowy i ponadkulturowy – w nowym stylu Iraq’n’roll. 

Dudu Tassa dorastał w Tel Awiwie. Mając zaledwie 13 lat, wydał swój pierwszy pełnowymiarowy album, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych piosenkarzy i kompozytorów izraelskich. Jest też znakomitym gitarzystą. Na swoim koncie ma już 11 albumów.

Wielokrotnie współpracował z tak znakomitymi artystami jak Johnny Greenwood z Radiohead, Barry Sacharov, Yair Dalal, Mira Awad. W 2002 roku dołączył do zespołu realizującego muzykę do najpopularniejszych izraelskich programów telewizyjnych, jako aktor i muzyk pojawiał się też w izraelskich filmach fabularnych. Nowy, niezwykły etap jego kariery artystycznej rozpoczął się, gdy Dudu, mający iracko-żydowskie korzenie, odkrył niezwykłą muzyczną historię w swojej rodzinie. Dziadek Dudu i jego brat, znani jako bracia Al-Kuwaitis byli wielkimi muzykami i kompozytorami w Iraku w pierwszej połowie XX wieku; innowatorami i twórcami współczesnej irackiej muzyki.

Na dwóch albumach Tassa składa hołd muzycznym przodkom, śpiewając ich piosenki w języku arabskim i hebrajskim, łącząc iracką, bliskowschodnią oraz izraelską muzykę rockową w wyjątkowy styl znany jako Iraq’n’roll. W tym roku projekt Dudu Tassa & The Kuwaitis szturmem zdobywa uznanie na świecie dzięki wspólnej trasie z Radiohead. Jak brzmi pełna sprzeczności kombinacja rocka i orientu, oprawiona gitarą, qanun, skrzypcami, wiolonczelą i perkusją w zderzeniu z potężnym ale miękkim i pełnym emocji głosem? Przekonamy się w czasie plenerowego koncertu Festiwalu Łódź Czterech Kultur na Starym Rynku.