„Is it Pamela/Inkarnacje”

Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł do kupienia na stronie Teatru Nowego im. K. Dejmka w Łodzi

„Kto się wywyższa będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony.“ (Mt 23,12)

Spektakl Is It Pamela?/Inkarnacje to jedna z performatywnych odsłon zainicjowanego przez Martę Ziółek projektu PAMELA. Projekt ten, w zależności od miejsca i przestrzeni, będzie polegał na permanentnej zmianie formuły zadania.
Kim jest Pamela? Pamela jest zmiennokształtną istotą wyrastającą z legend o współczesnych kaznodziejach. Pamela jest odpowiedzią na potrzebę duchowości korporacyjnych mindroomów i łaknienie zawieszenia akceleracji turbokapitalizmu.

W Is it Pamela?/Inkarnacje Marta Ziółek wraz z grupą tancerzy i performerów tworzy nowe rytuały rebelii, powołuje do życia niecodzienną przestrzeń fizycznych przeobrażeń ciał i ich wizerunków – możliwych inkarnacji Pameli. W świecie Pameli „dół materialno-cieelesny“ oraz karnawałowy powrót do ekscentryczności i chuligaństwa staje się podstawą opowieści o nowej kosmogonii.

Pamela pojawia się w nawiązaniu do postaci ekstatyków i świętych męczennic. Należy szukać jej śladów w przestrzeni cyberpunkowej i tarocie. Jednocześnie przywołując kultową mangę Ghost in the Shell, trudno pozbyć się wrażenia, że Major jest bardzo blisko związana z Pamelą. Podobnie zresztą jak wiele z postaci ze świata Alejandro Jodorowsky'ego.

Świat Pameli jest idealną ucieczką dla tych, którzy chcą wierzyć, że „wszystko mogłoby być zupełnie inaczej”, że wytchnienie jest możliwe. Pamela jest nadzieją ucieczki, innym karnawałem technociała.

W czasie festiwalu spektakl zobaczymy dwukrotnie: premierowo 10 września o g.17:00 i ponownie 11 wrześniaj, o g.19:00, w Teatrze Nowym im. K. Dejmka.  

Marta Ziółek jest choreografką i performerką. Zanim rozpoczęła studia na wydziale choreografii w School for New Dance Development (SNDO) w Amsterdamie, studiowała na Międzywydziałowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. W swojej pracy skupia się na poszerzaniu pola praktyki choreografii i badaniu nowych form ekspresji i ucieleśnień; operuje językiem nowych technologii i popkultury; interesują ją nowe rytuały i performatyka tożsamości.

Dotychczas brała udział w warsztatach, projektach oraz współpracowała z takimi choreografami i teoretykami, jak Bojana Cvejić, DD Dorvillier, Deborah Hay, Maria La Ribot,Trajal Harrell, Benoit Lachambre, Ann Liv Young, Xavier Le Roy, Meg Stuart.

Jedna z jej pierwszych choreografii po ukończeniu szkoły - “Black on Black” została wyprodukowana przez Teatr Hetveem w Amsterdamie, koprodukowane przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie , STUK w Leuven, Teatr Studio i Komunę Warszawę.Ta ostatnia instytucja wyprodukowała jej najnowszą prace - „Zrób Siebie”, która została uznana przez magazyn „Teatr” za jedną najlepszych spektakli tanecznych/choreografii w sezonie 2016(Mrozek, Puzyna Hojka). 

Ziółek dotychczas swoje choreografie pokazywała między innymi w Holandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, w Stanach Zjednoczonych oraz Polsce. 

W 2011 była stypendystką prestiżowego stypendium Dance Web na ImpulsTanzFestival w Wiedniu. W 2012 uczestniczyła w europejskiej platformie „Europe in Motion”, przeznaczonej dla młodych wschodzących choreografów.W 2013 została stypendystką the Amsterdam Fund for the Arts. W ostatnim czasie Ziółek współpracowała również przy teatralanych projektach takich jak „Ewelina płacze” wyreżyserowanym przez Annę Karasińską w Teatrze Rozmaitości oraz „Piłkarze” reżyserowanym przez Gosie Wdowik. Ponadto brała udział w wsytawach takich jak „Let’s dance” w galerii Art. Station Foundation, „Układy odniesienia” w Muzeum Sztuki w Łodzi oraz w Parku Rzeźby organizowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej. W 2015 wraz  z grupą tancerzy i artystów stworzyła choreografie do pokazu mody organizowanego przez Janusza Noniewicza i wydział Katedry Mody Warszawskiego ASP. W centrum zainteresowania Ziółek jest bada granice pomiędzy sztukami wizualnymi, performansem i choreografią.

W SPEKTAKLU UŻYWANE JEST ŚWIATŁO STROBOSKOPOWE
 
Dziękujemy za wsparcie naszemu sponsorowi firmie 
Bloch logo 110 high
 
 
W spektaklu pojawiają się cytaty z filmów/seriali:
Święta krew, reż. Alejandro Jodorowsky
Miasteczko Twin Peaks, Mark Frost, David Lynch
 
Reżyseria/choreografia: Marta Ziółek
Dramaturgia: Joanna Ostrowska
Wizualizacje: Rafał Dominik
muzyka: Lubomir Grzelak
kostiumy: Agata Mickiewicz
projekt tkaniny: Aleksandra Misztur
reżyseria światła: Aleksandr Prowaliński
Śpiew: Halszka Sokołowska
performerzy: Hana Umeda, Wojciech Grudziński, Katarzyna Wolińska, Halszka Sokołowska, Marta Ziółek, Beata Bąk