„Czarnobylska modlitwa”, reż. Walery Anisienka, spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej

Bilety normalne: 1 strefa 25 zł, 2 strefa 20 zł, ulgowe: 1 strefa 20 zł, 2 strefa 15 zł do kupienia w Teatrze Nowym im. K. Dejmka w Łodzi.

Czarnobylska2

– Ciociu, to gdzie jest u was to promieniowanie, gdzie ona jest – ta niewidoczna śmierć? – А tam, gdzie stoisz – i tam jest śmierć. Życie w cieniu czarnobylskiej katastrofy: trauma i niepewność. Z reporterską skrupulatnością, docierając do 500 świadków, opisała je laureatka literackiej Nagrody Nobla, Swiatłana Aleksijewicz w książce „Czarnobylska modlitwa”. W ramach Festiwalu Łódź Czterech Kultur na deskach Teatru Nowego w Łodzi wystawiony zostanie dramat na podstawie książki.

Białoruska pisarka Swiatłana Aleksijewicz jest autorką nie tylko bardzo popularną, ale również docenianą i nagradzaną. Ma na koncie literackiego Nobla, ale i np. Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, rosyjską nagrodą literacką widzów „Wielka księga" (Moskwa, Rosja) czy Nagrodę Szanghajskich Targów Książki. Jej książki wydawane są w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Szwecji, Francji, Chinach, Wietnamie, Bułgarii, Indiach. Napisała scenariusze do 21 filmów dokumentalnych i trzy sztuki teatralne.

Jej „Czarnobylska modlitwa” nie opowiada o tragicznej w skutkach awarii reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu, lecz o tym, jak po niej wyglądał świat osób, które się z nią zetknęły. Strażacy, likwidatorzy, politycy, fizycy oraz zwykli ludzie mówią, jaki ślad pozostawiła w ich życiu największa katastrofa w dziejach energetyki jądrowej. Każdy z nich snuje swoją historię, dzieli się odczuciami i traumatycznymi wspomnieniami, opowiada, w jaki konkretny sposób wpłynęła na ich los.

Spektakl Republikańskiego Teatru Dramaturgii Białoruskiej w reżyserii Walerego Anisienki ze scenografią Brunona Busagola powstał w ramach francusko-białoruskiego projektu. We wstrząsającej inscenizacji występują znakomici aktorzy białoruscy m.in. Tacciana Marchel, Ihar Sigou, Walancin Sałaujou, Ludmiła Sidarkiewicz, Halina Czarnabajewa.

Pokazy „Czarnobylskiej modlitwy”odbędą się: w piątek, 15 września i sobotę, 16 września, o g.19:00, w Teatrze Nowym.